Forsiden
  
Søk i nettstedet:


Forsiden
Aktivitetskalender
Medlemsfordeler
Om NSG
Kontakt oss
Nyheter
Sau
Geit
Avl
Avlsdatabanken
Semin
Raser
Godkjenning av rase
Geiterasene i Norge
Kontakt raselag
Rasestandard
Avlsplan
Friskere geiter
Lenker
Beitebruk
Helse og velferd
Livdyrhandel
Gjeterhund
Medlemsbladet
Økologisk småfehold
Økonomi
NSG Semin
Diskusjon
Fotoalbum
Webannonser
Sidekart

  About NSG About NSG
 
ma ti on to fr


Sist oppdatert: 07.09.2010
les merSe liste over 15 siste

Last ned Adobe Reader
Om geiteraser

Fra de gamle landrasene ble slått sammen og frem til begynnelsen av 1990-tallet har vi bare hatt én geiterase i Norge - Norsk melkegeit. Fremdeles er det denne rasen som er den dominerende i det norske geiteholdet, men import av utenlandske raser har fått en viss betydning for nisjeproduksjon og kulturlandskapspleie. Nå regnes også kjøttproduserende utegangergeiter på Vestlandskysten, som har blitt holdt så godt som isolert fra innblanding av melkegeiter over lang tid, som en egen gruppe eller rase.

På denne siden finner du en nærmere omtale av hver enkelt rase: Geiterasene i Norge 

Raselag / kontaktpersoner
- NorBoer - avlslag for Norsk Boergeit

- Norsk Kasjmirlag

- Norsk Mohairlag

- Her kan du skrive ut en artikkel om saue- og geiteraser i Norge. Artikkelen stod i Sau og Geit nr. 2/2002. pdf (pdf, 360KB)
- Her finner du link til
Breds of Livestock, for de som vil søke etter raser som finnes andre steder i verden.


Mohairgeit                                                          Boergeit

Hva er en rase? 
En rase en gruppe individer innenfor en art som har flere, felles arvelige egenskaper som gjør at de kan skilles fra andre grupper av individer innenfor arten. Raser er populasjoner som atskiller seg fra hverandre i frekvensen av visse gener. Her kommer begrepet rase til å bli brukt om grupper av sau/geit som brukerne selv anser som ulike og som det drives et avls- og/eller bevaringsarbeide for. Tidligere ble raser godkjent av Landbruksdepartementet, men denne ordningen er nå falt bort. NSG arbeider med å få i stand en ny godkjenningsordning sammen med Landbruksdepartementet, Landbrukstilsynet og Genressursutvalget/Norsk landbruksmuseum. Selv om denne ordningen ikke er helt på plass, har NSG de siste årene signalisert at de anbefaler godkjenning av flere saueraser.

Bevaring av genetisk mangfold
Det er stor enighet om at bevaring av genetisk variasjon er riktig og viktig. Dette betyr både at vi ønsker å bevare truede raser og at vi ønsker å unngå at det moderne avlsarbeidet fører til en for stor ensretting av det genetiske materialet. Vi snakker altså både om bevaring og bruk av bærekraftige avlsopplegg . Norge har et spesielt ansvar for å bevare og å drive bærekraftige avlsopplegg for norske geite- og saueraser. Den norske kystgeita, gammal spæl og grå trøndersau anses i dag som truede raser. For disse rasene settes det inn spesielle tiltak i regi av Landbruksmuseet i samarbeid med produsenter med interesse for bevaring. For andre raser er det produsentene selv, raselag eller NSG som sørger for bevaringsarbeidet.



« tilbake       Print Skriv ut
 
Telefon:
Telefax:
E-post:
Powered by i-tools
Annonsere  annonse  Annonsere
Utviklet av: Flash-IT