- Det beste jeg har opplevd!
- For mange er beiteretten en avgjørende del av gardens verdigrunnlag. Derfor er denne dommen så utrolig viktig, sier styreleder Odd E. Risan i en kommentar til at Høyesterett fredag ga rendalsbøndene fullt medhold.
Publisert: 11.09.06
- Men det er flere enn sauebønder som i dag har grunn til å heise flagget, fortsetter Risan. - Husdyrvenner kan glede seg over færre dyrelidelser fordi antall rovdyr nå må ned. Også reiselivsnæringen, som er så avhengig av at gjengroingen reduseres, bør være glad for dommen. Jeg tror rett og slett at denne Høyesterettsdommen er noe av det beste jeg har opplevd i min tid i NSG, sier en opprømt styreleder Odd E. Risan til www.nsg.no.
Full seier
Det var i 2002 at 12 sauebønder i Rendalen saksøkte Staten for å få erstatning for tap etter at de var nektet å slipp sau på utmarksbeite p.g.a. rovviltangrep. I Nord-Østerdal tingrett vant bøndene delvis fram med sitt krav. Denne dommen ble anket til Eidsivating lagmannsrett der dommen ble omgjort og Staten frikjent. Rendalsbøndene anket så denne beslutningen videre til Høyesterett. Med fredagens dom er dyrevernnemndas vedtak fra 2002 opphevet og dommen i tingretten ble opprettholdt. Saksøkerne blir tilkjent erstatning på 2,3 millioner kroner og Staten er idømt saksomkostnener
Heise flagget
- Først og fremst vil vi jo gratulere de 12 sauebøndene i Rendalen. Men dernest vil vi gratulere alle som har stått på for denne utrolig viktige saken både økonomisk og moralsk. Egentlig burde vi heise flagget alle som én, utbryter en svært lettet styreleder Odd Risan, for tiden travelt opptatt med sauesanking i Oppdal.
- Dommen viser med all mulig tydelighet at det var riktig å anke saken til Høyesterett. Det ville også vært riktig sjøl om resultatet hadde blitt det motsatte. I så fall hadde vi fått stadfestet en slik tolkning av lovteksten og vi kunne fått en debatt omkring: Er det virkelig slik vi vil ha det? Det som ellers er viktig nå er at den nye dyrevernloven - som egentlig skulle kommet nå i vår - får et innhold som blir i samsvar med dommen i Høyesterett. Jeg antar at Regjeringen har valgt å avvente Høyesteretts beslutning. Nå blir det spennende å se hvor de lander.
- Og nå må Regjeringen justere sin rovdyrpolitikk, ta ut flere rovdyr slik at rovviltangrepene reduseres?
- Ja, konsekvensen må bli at man tar ut de som gjør skade. I dag blir ikke dette gjort i tilstrekkelig grad. Og det er viktig å presisere; det er jo ikke alle rovdyr som gjør skade.
Det beste jeg har opplevd
- Hvordan føler du dette rent personlig?
- Jeg tror det er noe av det aller beste jeg har opplevd i min tid i NSG. Høyesterettsdommer er SÅ viktig for muligheten for å opprettholde aktiv gardsdrift i distriktene fordi beiteretten er en avgjørende del av verdigrunnlaget på svært mange bruk. Men det er flere enn sauebønder som burde heise flagget. Ikke minst reiselivet som har vært bekymret for gjengroingsspøkelset og dyrevenner som er bekymret for dyrelidelser.
Se også: http://www.nationen.no/nyheter/rovdyr/article2281842.ece