Årsmøte i Aust-Agder værring
Onsdag 8. mars var det innkalt til årsmøte i Aust Agder fylkets eneste værring! Ringen er delt på to raser NKS og Spæl og begge gruppene er like engasjerte. Årsmøtesakene innhold årsmelding, status på værer, salg av værlam, kåringer, regnskap samt drift av ringen (fordelinger, oppstallinger gjennom året, logistikk ved distribusjon, springkostnader mm)
Dette er en kveld hvor praten går livlig mellom svært interesserte saueholdere og hvor nettopp indeks og avl har topp fokus. 13 deltagere var samlet og møtet ble ledet av avlshøvding og ringeleier Sven Reiersen.
Møtelyden går nøye gjennom lister og data på prøveværer (første års vær) og de voksne eliteværene. Det er viktig å studerer resultater, antall lam, omløp, prosentvis fordeling i ringens besetninger mm. Alt dette skaper høy faglig diskusjon som har lang erfaring på fagfeltet. Et viktig verktøy er dataprogrammet «Sauekontrollen»
Diskusjon ble det om hvilke opplysninger som skal registreres gjennom året. Årsmøtet knyttet seg opp mot det som er sentralt vedtatt:
- Fødselsvekt
- Spenestørrelse hos søye
- Lammehejlp pr lam
- Vårvekt
- Voksenvekt
- Utrangeringsårsak
Etter at årsmøtesakene var gjennomgått og debattert ble det servert pizza og vist reportasje fra VM i saueklipp fra New Zealand hvor Sven Reiersen deltok som dommer i finalen.