VM i saueklipping og ullhåndtering 2019
VM i Saueklipping og ullhandtering 2019 ble avholdt 4.-7. juli, i den franske byen Le Dorat. Her samles verdens beste og raskeste klippere og ullhåndterere for å konkurrere, og Norge stilte med et lag på seks personer.
Landslaget består av lagleder Sven Arne Lislegaard, deltagerne i klipping Anne-Lise Haugdal Humstad og Åsmund Kringleland, deltagere i ullhåndtering Jonathan Gerhard Hamaakull og Anne-Lise Haugdal Humstad. Ahenata Leira og Sven Arne Reiersen deltok som dommere i årets VM. Det ble et godt VM med blandede resultater for Norge. Resultatene etter finalene i alle klasser finner du her.
I ullbehandling slo Anne-Lise til og havnet på en 16. plass, noe som er bedre enn ventet. Jonathan Gerhard kom lenger ned på lista og hadde håpet på et bedre resultat.
I saueklippingen hadde Anne-Lise en god, en middels og en dårligere runde og endte på 32. plass sammenlagt. Åsmund Kringeland var litt uheldig tidlig i VM, men gjorde en god innsats og slo flere respektable klippere. Han ble nr 15 i søndagens runde. Med det klatret han oppover og endte til slutt på en 30. plass.
Richard Jones vant i saueklipping og Aled Jones vant ullhåndtering, begge fra Whales.
Vi gratulerer alle norske deltagere med et godt VM, og håper de er motivert for neste VM i Skottland i 2022!
Resultatlistene og mer fra VM kommer i neste nummer av Sau og Geit. Se også landslagets egne bilder og video fra konkurransen på Facebook.
Jonathan Gerhard Haakull, Åsmund Kringeland, Anne-Lise Haugdahl Humstad, Sven Reiersen, Ahenata Leira og Sven Arne Lislegaard. Foto: Sven Arne Lislegaard