Det er ringt inn i Ringebu
De første sauene er klippet i Ringebu, så nå er NM i saueklipping og ullhåndtering 2023 i gang. 800 sauer skal klippes, og mange utøvere skal hedres.
- Her forventer vi fart og spenning, fastslår Ronald Slemmen, styreleder i NSG, som fort legger til at nivået garantert blir skyhøyt, både blant klippere og ullhåndterere.
- Dette NM'et er jo, sammen med NM i bruk av gjeterhund, noe av det beste vi kan vise fram av vår næring. Tilskuere som ikke selv driver med småfe blir alltid imponerte. Og selv om noen kan synes dette virker litt smalt, så må alle huske at det vi her konkurrerer i ender som ulltøy til glede for alle, sier Ronald Slemmen.
Tradisjonen tro ble konkurransen fredag kveld blåst i gang med at de rutinerte dommerne entret scenen, og her er de før starskuddet for konkurransen gikk, presentert av den drevne og ordrappe speakeren Bjørnar Bakken: Geordie Bayne, Tor Romsås, Anders Opsahl, Eivind Fossum, Helge Olaf Aas, Lars Ole Auglestad, Ola Edvin Heggvold, Rhys Jones, Svein Reiersen, Per Nyhus.
KLIPPING
Nedenfor ser du de påmeldte i hver enkelt klippeklasse:
KLASSE JUNIOR
Vegard Amrud, Norge
Erland Dahlgren, Norge
Erik Dahlgren, Norge
Sonya Fagan, New Zealand
Elin Fuglestad, Norge
Mia Gøytil, Norge
Jonathan Gerhard Håkull, Norge
Chloe Lund, England
Jess Parkhouse, England
Simen Saug Lie, Norge
Peder Skretting, Norge
Runa Steffensen, Norge
KLManuela Volent, Østerrike
Megan Walker, England
Ola Aarø, Norge
KLASSE MELLOM
Paddy Dunn, Irland
Ludvig Gulliksen, Norge
John Henderson, Skottland
Sigurd VølstadHognestad, Norge
Erik Wethal Haave, Norge
Beca Jackson, Wales
Corentin Laustriat, Frankrike
Lee Mcpartlin, Irland
Mollie Mofett, New Zealand
Lars Rudi, Norge
Isak Tangrand, Norge
Cécile Valadier, Frankrike
KLASSE SENIOR
Tor Håkon Berget, Norge
John Henderson, Skottland
Dion Hughes, Wales
Erik Mayrhofer, Norge
Penri Metcalf, Wales
Craig Naylor, England
Giambattista Paltrinieri, Italia
Luke Parkhouse, England
Ruth Jane Rossevatn, Norge
Stein Timo Søreng, Norge
Anthony Vassbø, Norge
KLIPPING ÅPEN INTERNASJONAL
Una Cameron, Skottland
Stuart Davidson, Skottland
Llyr Evens, Wales
Brook Hamerton, New Zealand
Odd Kristian Håland, Norge
Llyr Jones, Wales
Dylan Jones, Wales
Åsmund Kringeland, Norge
Eddie Maguire, Wales
Sindre Myhrsveen, Norge
Philip Price, Wales
Ekkehard Reinprecht, Østerrike
Alec Riding, Skottland
Harry Stephens, England
Lars Sønstevoldhaugen, Norge
Ingve Topdal, Norge
Wilson Wyllie, Skottland
Ørjan Østebøvik, Norge
KLIPPING NM
Simen Bakken, Norge
Erik Bjerke, Norge
Anne-Lise Haugdahl Humstad, Norge
Odd Kristian Håland, Norge
Åsmund Kringeland, Norge
Ole Petter Ljosdal, Norge
Sindre Myhrsveen, Norge
Bård Nordrum, Norge
Inga Lill Rossevatn, Norge
Bård Snerlebakken, Norge
Lars Sønstevoldhaugen, Norge
Ingve Topdal, Norge
Wilson Wyllie, Skottland
Ørjan Østebøvik, Norge
Jo Aasheim, Norge
ULLHÅNTERING NM
Anne-Lise Haugdahl Humstad, Norge
Jonathan Gerhard Håkull, Norge
Ruth Jane Rossevatn, Norge
Simen Saug Lie, Norge
ULLHÅNDTERING ÅPEN INTERNASJONAL
India Clarke, Falklandsøyene
Sonya Fagan, New Zealand
Emely Gould, England
Jess Hill, England
Jonathan Gerhard Håkull, Norge
Beca Jackson, Wales
Llyr Jones, Wales
Victoria Milroy, England
Jess Parkhouse, England
Elin Thomas, Wales
Cécile Valadier, Frankrike
Megan Walker, England
HÅNDSAKS
Odd Kristian Håland, Norge
Elfed Jackson, Wales
Giambattista Paltrinieri, Italia
Wilson Wyllie, Skottland